Access to Justice

SCHMUCKBILD + LOGO

INHALT

BREADCRUMB

Az igazságszolgáltatáshoz való hozzáférés az EU-ban, a levegő minőségét érintő esetekben

 

Ezért az egyes személyeknek (és a nem kormányzati szervezeteknek is) joguk van a cselekvési terv kidolgozásához, mivel az AQD irányelv kulcseleme a kötelező határértékek meghatározása, valamint a megfelelő intézkedéseket tartalmazó levegőminőségi tervek elfogadásának kötelezettsége, hogy a lehető legrövidebb időn belül megfeleljenek a határértéknek. Az EUB megállapította, hogy a tervek kidolgozásának célja az emberi egészséget fenyegető veszély mielőbbi megszüntetése volt, és hogy a terv kidolgozása az uniós jogszabályok által előírt következmény volt azokra az esetekre, amikor fennállt a riasztási küszöbértékek túllépésének veszélye Click here for more information!. Az AQD irányelv 23. cikke szerinti esetekben a határértékeket nemcsak a túllépés veszélye fenyegeti, hanem azokat ténylegesen túl is lépik, ami még nagyobb veszélyt jelent az emberi egészségre. Az e kötelezettségekre való hivatkozás lehetővé tette az emberek számára, hogy bíróság elé hívhassák a hatóságokat, és felelősségre vonhassák őket a tiszta levegőhöz való jog védelmének elmulasztásáért.

A Bíróság korlátozta a személyek azon jogát, hogy a terv adott tartalmát kikérjék Click here for more information!. Megállapította, hogy a hatóságoknak intézkedéseket kell hozniuk annak érdekében, hogy a túllépés (veszélyének) idejét a lehető legrövidebb ideig tartsák fenn, de nagy mérlegelési jogkörrel rendelkeznek, így konkrét intézkedéseket nem lehet kérni.

Ami a német jogot illeti, a Bundesverwaltungsgericht egyértelművé tette, hogy a légszennyezés fokozatos csökkentése nem feltétlenül felel meg az uniós jognak; a bíróságok ellenőrizhetik, hogy az ilyen csökkentést valóban a lehető leggyorsabban érték-e el Click here for more information!. Az Egyesült Királyság Legfelsőbb Bírósága is úgy döntött, hogy az a kérdés, hogy egy levegőminőségi terv (a légszennyezési irányelv 23. cikke alapján) a lehető leggyorsabban csökkentette-e a légszennyezést, bírósági ellenőrzés alá tartozik Click here for more information!. Bár így nincsenek jogai, egy személy a bíróság előtt rámutathat olyan intézkedésekre, amelyek gyorsabban visszaállítanák a légszennyezettséget az előírt értékekre. A C-404/13 ClientEarth ügyben az EUB megerősítette, hogy a nemzeti bíróságnak minden olyan intézkedést el kell rendelnie, amely ahhoz szükséges, hogy a légszennyezési tervet összhangba hozza az uniós levegőminőségi jogszabályokkal.

Ezenkívül az egyéneknek képesnek kell lenniük arra, hogy megtámadhassák a városukban működő légszennyezés-ellenőrzési rendszert (C-723/17 sz. ügy, Craeynest és ársai), mivel az AQD irányelv részletes szabályokat állapít meg az egyes tagállamok területét alkotó zónákban és agglomerációkban a levegőminőség mérésére szolgáló mintavételi pontok használatára és elhelyezkedésére vonatkozóan. A Bíróság szerint e szabályok némelyike egyértelmű, pontos és feltétlen kötelezettséget ír elő, ami azt jelenti, hogy az egyének hivatkozhatnak rájuk az állammal szemben. Ez különösen vonatkozik arra a kötelezettségre, hogy a mintavételi pontokat úgy kell létrehozni, hogy azok a legszennyezettebb helyekről szolgáltassanak információt, valamint arra a kötelezettségre, hogy legalább minimális számú mintavételi pontot kell létrehozni. A nemzeti bíróságok feladata annak ellenőrzése, hogy e kötelezettségeket betartották-e. Ebben a tekintetben az egész zóna vagy város átlagértékei nem elegendőek, mivel alulbecsülhetik a szennyezett levegőnek való tényleges kitettséget.

Hasonló a megközelítés a nemzeti kibocsátási határértékeiről szóló irányelvben (NEC) előírt kötelezettségekre vonatkozóan is: A közvetlenül érintett természetes és jogi személyeknek képesnek kell lenniük arra, hogy az illetékes hatóságokat - szükség esetén a nemzeti bírósághoz fordulva - felszólítsák az uniós jog e szabályainak betartására és végrehajtására.

Példa: A C-165/09 Stichting Natuur en Milieu és társai kontra College van Gedeputeerde Staten van Groningen, C-166/09 és C-167/09 College van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland egyesített ügyben az EUB kimondta, hogy a magánszemélyek közvetlenül a NEC-irányelv 6. cikkére hivatkoznak, mivel az „feltétlen és kellően pontos jelleget mutat, mivel a tagállamokra nézve világos megfogalmazásban azt a kötelezettséget írja elő, hogy egyrészt az (1) és (3) bekezdés értelmében állítsanak össze a SO 2 és a NO x nemzeti kibocsátásának fokozatos csökkentésére vonatkozó nemzeti programot annak érdekében, hogy az említett irányelv I. mellékletében meghatározott határértékeknek legkésőbb a 2010 es év végére megfeleljenek, és másrészt a (4) bekezdése értelmében e programokat tegyék hozzáférhetővé a nyilvánosság, valamint az érintett szervezetek – mint például a környezetvédelmi szervezetek – számára világos, átfogó és könnyen hozzáférhető információk formájában.” A magánszemélyek azonban nem támaszkodhatnak közvetlenül a NEC-irányelv 4. cikkére (nemzeti kibocsátáskorlátozási kötelezettségek) az átültetési határidő előtt, mivel az nem eléggé pontos, de „tisztán programjellegű, mivel az elérendő cél meghatározására szorítkozik, és a tagállamoknak tág mérlegelési mozgásteret hagy az e cél eléréséhez alkalmazandó eszközök tekintetében.”

A tagállamok bizonyos mérlegelési jogkörrel rendelkeznek a programok elfogadása során, és ennek a mérlegelési jogkörnek a NEC-irányelv 6. cikke korlátokat szab. Az irányelv mindazonáltal a nemzeti bíróságok előtt hivatkozhatóan korlátozza saját végrehajtását, arra vonatkozóan, hogy a megfelelő nemzeti programok keretében elfogadott vagy tervezett szakpolitikák és intézkedések összessége megfelel-e annak a célnak, hogy az érintett szennyezőanyagok kibocsátását az egyes tagállamok számára megállapított felső határokat meg nem haladó mennyiségre korlátozzák.

Az EUMSZ 193. cikkel összhangban a tagállamok a környezeti károk megelőzése és felszámolása tekintetében szigorúbb rendelkezéseket is elfogadhatnak nemzeti jog a környezet védelme érdekében. Egy magyar vonatkozású ügyben (C-129/16 Túrkevei Tejtermelő Kft.) az EUB arra világított rá, hogy a környezetvédelmi törvényben az általános környezetért való felelősségre vonatkozó szabályozás hogyan érintkezik a 306/2010. (XII. 23.) Korm. rendeletben a levegőminőség védelmével.