Public Participation in Decision-Making

SCHMUCKBILD + LOGO

INHALT

BREADCRUMB

Környezeti zaj
A levegőminőség védelmének eszközei

 

Monitoring és ellenőrzés
A nyomon követést és az ellenőrzést folyamatosan kell végezni. E tekintetben a mérési módszereket az uniós és a hazai jog is meghatározza.

Magyarországon a levegő minőségét az Országos Légszennyezettségi Mérőhálózat (OLM) méri és értékeli. A hálózat alapvetően két részből áll:

  • Automatikus állomások folyamatos méréseket végeznek, amelyek a légszennyező komponensek széles körére terjednek ki;
  • a kézi rácspontokon gyűjtött mintákat laboratóriumban elemzik, és a kén-dioxid, nitrogén-dioxid (kivételes helyeken lerakódott por) komponensekre korlátozódnak.

A hálózat szakmai irányítása a Földművelésügyi Minisztériumhoz tartozik, a rendszer szakmai irányításának üzemeltetési és minőségirányítási feladatait az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) alá tartozó Levegőtisztaság-védelmi Referencia Központ (LRK) látja el.

A mérőállomások és mérőpontok üzemeltetése a megyei kormányhivatalok (korábban: környezetvédelmi felügyelőségek) feladata.

Az automatizált hálózat adatai egy-két órás előhitelesítési idő után, a kézi hálózat adatai pedig legkésőbb negyedévente frissülnek a honlapon. Régebbi adatok is megtalálhatók, az automatikus hálózat esetében 2004-ig, a kézi hálózat esetében pedig 2002-ig visszamenőleg.

Az LRK minden évben elkészíti Magyarország levegőminőségi értékelését az automatikus és a kézi mérőhálózat adatai alapján, valamint a PM10 mintavételi program keretében vizsgált komponensekre (egyes nehézfémek, PAH vegyületek a PM10 frakcióban)

A nyilvánosság tájékoztatása
Általánosságban, de különösen indokolt helyzetekben is a nyilvánosság tájékoztatásának ismét a levegőminőségi elemzésekre és a kibocsátások bejelentésére, valamint a hatósági ellenőrzésekre kell épülnie.

Az OLM által végzett mérési eredmények bárki számára ingyenesen letölthetők a levegovedelem.hu honlapról. A közelmúltban indult és a Hermann Ottó Intézet (http://www.hermanottointezet.hu/) által koordinált HungAiry projekt (http://hungairy.hu/) szintén számos mérőállomás eredményei is megtekinthetők.

Magyarországon nem csak levegőminőségi ügyekben, hanem minden környezetvédelmi és közigazgatási ügyben bárki bírósághoz fordulhat, mely jogot az eljárási szabályok garantálják.

A bíróság általi igényérvényesítéshez való jog az alábbi személyeket illeti meg:

  • az a személy, akinek jogát vagy jogos érdekét a közigazgatási tevékenység közvetlenül érinti;
  • az ügyészség;
  • olyan közigazgatási szerv, amely nem vett részt a megelőző eljárásban hatóságként;
  • olyan társadalmi szervezet, amely legalább egy éve folytatja bejegyzett tevékenységét a közigazgatási tevékenység által érintett földrajzi területen valamely alapvető jog védelme vagy közérdek előmozdítása érdekében, ha ez érinti a bejegyzett tevékenységét;
  • törvényben meghatározott esetben, az általa képviselt tagság vagy csoport, érdekképviseleti szervezet vagy köztestület jogos érdekeinek közvetlen sérelme vagy veszélyeztetése esetén, amelynek tevékenységét bejegyezték vagy alapító okiratában rögzítették.