Környezeti zaj
A levegőminőség védelmének eszközei
Zónák és agglomerációk létrehozása
A környezeti levegő minőségének vizsgálata alapján magasabb és alacsonyabb követelményeket támasztó zónák alakíthatók ki és különíthetők el. Védelmi övezetek is kijelölhetők a káros hatásoktól való védelem érdekében. Bizonyos tevékenységek és építkezések tilosak lehetnek ezen a területen. Az övezetek és agglomerációk kialakításának felülvizsgálata a levegőminőség jelentős romlása esetén, de legalább ötévente szükséges.
A határértékek meghatározása
A magyar szabályozás céljai megegyeznek az uniós szabályozáséval. A levegőminőség védelmének első lépése a levegő szennyezettségi szintjének meghatározása határértékek alkalmazásával.
A határértékek mind az uniós, mind a magyar szabályozás alapját képezik. Ezek tovább oszthatók csoportokra, mint például
- levegőminőségi értékek,
- beavatkozási határértékek,
- kibocsátási értékek.
Ezen értékek vizsgálatához speciális szakértelem szükséges.
Levegőminőségi tervek készítése
A 306/2010. (XII.23.) Korm. rend. 2. § 26. pontjának meghatározása szerint a levegőminőségi tervek olyan légszennyezettség-csökkentési intézkedési programok, amelyek az egészségügyi határértékek vagy a célértékek elérése érdekében intézkedéseket határoznak meg. A cselekvési tervek és cselekvési programok készítése szintén alapkövetelmény a levegőminőség fenntartásához és javításához. Ennek feltétele a levegőminőség állapotának meghatározása.
A 306/2010. (XII.23.) Korm. rend. 14. § (1) bekezdése alapján azokra a zónákra és agglomerációkra, amelyekben a levegő kén-dioxid, nitrogén-dioxid, PM10, PM2,5, ólom, benzol vagy szén-monoxid (azaz az AQD által szabályozott szennyezőanyagok) szintje az éves levegőminőségi értékelés alapján meghaladja a határértéket, olyan megfelelő intézkedéseket tartalmazó levegőminőségi terv készítése szükséges, amelynek végrehajtásával a légszennyezettségi határértékek betartása a lehető legrövidebb időn belül biztosítható. A 15. § (1) bekezdés alapján integrált levegőminőségi tervet kell készíteni, ha több szennyezőanyag szintje is meghaladja a vonatkozó határértékeket. A levegőminőségi tervek előkészítésének szabályait a 306/2010. (XII.23.) Korm. rend. 8. fejezete tartalmazza.
Speciális tervek:
- Ózoncsökkentő program azokra az övezetekre és agglomerációkra, ahol az ózonkoncentráció meghaladja a célértékeket. (18. §)
- Füstköd-riadó terv készítése levegővédelmi vészhelyzet esetén. Intézkedést kell tenni, ha kedvezőtlen meteorológiai körülmények között a légszennyezettség tartósan és nagy területen meghaladja egy vagy több légszennyező anyag tájékoztatási vagy riasztási küszöbértékét (szmoghelyzet) több forrásból származó kibocsátás miatt. (19. §)