ПРЕГЛЕД НА ЗАКОНОДАТЕЛСТВОТО ЗА КАЧЕСТВО НА ВЪЗДУХА В БЪЛГАРИЯ
Общ преглед на законодателството срещу замърсяване на въздуха в България
Националното ни законодателство въвежда нормативно определение за понятието за „качество на атмосферния въздух“ („КАВ“). Съгласно Закона за чистотата на атмосферния въздух („ЗЧАВ“) КАВ е състоянието на въздуха, определено от състава и съотношението на естествените му съставки и добавените вещества от естествен или антропогенен произход . Понятието се отнася до въздуха на открито, в частта от земната атмосфера с височина до 10-16 км от повърхността на Земята. Работните места са изключени от правната уредба на КАВ, тъй като условията за работа в тях се уреждат от трудовото законодателство.
По нормативен път са уредени и веществата, които определят КАВ. Съгласно чл. 6 от ЗЧАВ това са суспендирани частици, ФПЧ, серен диоксид, азотен диоксид, въглероден оксид, озон, олово (аерозол), бензен, полициклични ароматни въглеводороди и тежки метали кадмий, никел и живак, арсен.
На конституционно ниво уредбата на КАВ в националното ни законодателство е заложена в общите права и задължения спрямо околната среда. Конституцията на Република България от 1991 г. установи правото на здравословна и благоприятна околна среда в съответствие с установените стандарти и нормативи, както и задължението държавата да осигурява опазването и възпроизводството на околната среда, поддържането и разнообразието на живата природа и разумното използване на природните богатства и ресурсите на страната.
Законът за опазване на околната среда („ЗООС“) установява основните цели и принципи на опазването на чистотата на атмосферния въздух . Съгласно чл. 55 ЗООС опазването чистотата на атмосферния въздух осигурява „защита на човешкото здраве, на живата природа, на природните и културните ценности от вредните въздействия и предотвратяване настъпването на опасности и щети за обществото при изменение на качеството на атмосферния въздух, нарушаване на озоновия слой и промените в климата в резултат на различните човешки дейности.“ Залага се цел за запазване качеството на атмосферния въздух в районите, в които то не е нарушено, и подобряването му в останалите райони. ЗООС препраща към специалния закон ЗЧАВ относно уредбата на политиките и мерките за опазването на атмосферния въздух.