Ogólny zarys sytuacji

SCHMUCKBILD + LOGO

INHALT

BREADCRUMB

Wprowadzenie do ram unijnej polityki czystego powietrza (aspekty naukowe i techniczne)

 

Według Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) zanieczyszczenie powietrza stanowi największe pojedyncze środowiskowe zagrożenie dla zdrowia w Europie, powodując choroby układu krążenia i układu oddechowego, które w najpoważniejszych przypadkach prowadzą do przedwczesnych zgonów. Chociaż w ostatnich dziesięcioleciach jakość powietrza w Europie poprawiła się, poziomy zanieczyszczeń powietrza nadal przekraczają normy UE i wartości określone w najbardziej rygorystycznych wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej!. LNajnowsze oficjalne dane pokazują, że prawie wszyscy Europejczycy nadal cierpią z powodu zanieczyszczenia powietrza, co prowadzi do około 400 000 przedwczesnych zgonów na całym kontynencie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej!

Emisje zanieczyszczeń powietrza i gazów cieplarnianych z dużych zakładów przemysłowych w Europie kosztują społeczeństwo 277–433 mld EUR. Mniej więcej połowę tych rocznych kosztów generuje zaledwie 211 zakładów, czyli około 2% największych obiektów przemysłowych w Europie. Główne zakłady emitujące zanieczyszczenia znajdują się w Niemczech, Zjednoczonym Królestwie, Polsce, Hiszpanii i we Włoszech. Jeżeli porównać koszty z PKB jako wskaźnikiem względnej efektywności środowiskowej na jednostkę krajowej produkcji gospodarczej, pierwszą piątkę stanowią Estonia, Bułgaria, Czechy, Polska i Słowacja. Elektrociepłownie – głównie zasilane węglem – powodują największe szkody dla środowiska i zdrowia ludzi: 24 z 30 obiektów emitujących najwięcej zanieczyszczeń to elektrociepłownie. Na czele sektorów o najwyższych kosztach zewnętrznych znajduje się sektor energetyczny, a w dalszej kolejności plasują się przemysł ciężki, produkcja i przetwórstwo paliw, przemysł lekki, gospodarka odpadami, hodowla zwierząt gospodarskich i oczyszczanie ścieków.

Głównymi zanieczyszczeniami powietrza emitowanymi do atmosfery w Europie są dwutlenek siarki (SO2), tlenki azotu (NOX), amoniak (NH3), niemetanowe lotne związki organiczne (NMLZO) i cząstki stałe (PM10 i PM2,5); w przeszłości istotnym zanieczyszczeniem był również ołów. Unia Europejska wprowadziła środki legislacyjne w celu ograniczenia emisji do powietrza tych, a także innych zanieczyszczeń (substancji zubożających warstwę ozonową i gazów cieplarnianych). Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej!

W jaki sposób jesteśmy narażeni? Jednym z przykładów bezpośredniego lub liniowego narażenia na zanieczyszczenie powietrza jest jego wdychanie. Mieszkańcy dużych miast lub regionów przemysłowych zazwyczaj są bardziej narażeni na zanieczyszczenia niż społeczności wiejskie Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej!. W przypadku innych zanieczyszczeń, takich jak metale ciężkie, droga narażenia jest bardziej złożona. Może ono następować drogą wziewną, lecz także przez spożywanie zanieczyszczonej żywności i napojów. Zanieczyszczenie powietrza lub emisje gazów cieplarnianych szkodzą nie tylko ludziom, lecz także roślinom, zwierzętom i ich siedliskom, wpływając na cykle rozrodcze i różnorodność biologiczną. Zanieczyszczenia mogą również osadzać się na budynkach i zabytkach oraz powodować korozję niezbędnej infrastruktury, co wymaga kosztownych napraw.

Ogólnie rzecz biorąc, mieszkańcy większych miast są zwykle narażeni na wyższe stężenia dwutlenku azotu z powodu emisji pochodzących z ruchu drogowego. W Europie Środkowo-Wschodniej spalanie paliw stałych do ogrzewania domów i ich wykorzystanie w przemyśle prowadzi do najwyższych stężeń cząstek stałych (pyłów zawieszonych PM10 i PM2.5) i benzo[a]pirenu (substancji rakotwórczej) w powietrzu. Mieszkańcy Europy Południowej są narażeni na najwyższe stężenia ozonu, do którego powstawania przyczynia się światło słoneczne. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej!

Średnie dane liczbowe nie mogą jednak przesłonić faktu, że w UE występują znaczne różnice w jakości powietrza. Wynika to z bardzo wielu różnych czynników, w tym aspektów geograficznych, warunków powietrznych i pogodowych itp. Do istotnych czynników należą jednak determinacja władz krajowych, regionalnych i lokalnych, aby aktywnie przeciwdziałać zanieczyszczeniu powietrza i egzekwować stosowanie istniejących przepisów; planowanie przestrzenne, w szczególności w odniesieniu do ruchu drogowego, oraz zaangażowanie obywateli i ich gotowość, by nie akceptować zanieczyszczenia powietrza jako „siły wyższej” i nalegać na jego zwalczanie.