The role of the National Judge in the European Judicial System and the Procedures of the CJEU

SCHMUCKBILD + LOGO

INHALT

BREADCRUMB

ПРИЛАГАНЕ НА НАЦИОНАЛНО НИВО – ФОКУСИРАНЕ ВЪРХУ РОЛЯТА НА НАЦИОНАЛНИЯ СЪДИЯ В СЪДЕБНИТЕ СПОРОВЕ ЗА КАЧЕСТВОТО НА ВЪЗДУХА

 

Ефективното прилагане на правото на ЕС не може да бъде гарантирано само от ЕС и неговите съдилища. То зависи в голяма степен от националните съдилища и лицата, които започват производства пред тези съдилища, за да упражнят правата си съгласно правото на ЕС (дело C-26/62 (Van Gend & Loos)). Следователно съдиите в националните съдилища са същевременно и европейски съдии. Те прилагат не само националното законодателство, но и правото на ЕС. СЕС си сътрудничи с националните съдилища посредством преюдициалното производство. Допълнителен източник за тълкуване на правото на ЕС може да се намери в съдебни решения, постановени в резултат на процедури за нарушение, по-специално в областта на околната среда. В законодателството за качеството на въздуха вижте дела C-365/10 (Commission v Slovenia), C-479/10 (Commission v Sweden), C-34/11 (Commission v Portugal), C-638/18 (Commission v Romania) (превишаване на пределно допустимите стойности за концентрации на PM10 в околния въздух) и друга съдебна практика, посочена по-долу.

Пример: По дело C-636/18 (Commission v France) относно систематично и постоянно превишаване на пределно допустимите стойности за NO2 в някои френски зони и агломерации, СЕС постанови, че текстът на членове 13 и 23 от ДКАВ се отнася без разлика до всички замърсители на въздуха, за които се прилага тази директива.

Националните съдии не трябва да оставят настрана изискванията на ЕС поради трудностите, свързани с транспонирането и ефективното прилагане за държавите-членки (като социално-икономическа ситуация, мащабни инвестиции и структурни промени или технически трудности). Според СЕС е без значение дали неизпълнението на задълженията е резултат от умисъл или небрежност от страна на отговорната държава-членка, или от технически трудности, които тя е срещнала. Държава-членка, която среща временно непреодолими трудности, които ѝ пречат да изпълни задълженията си съгласно правото на Европейския съюз, може да се позовава на непреодолима сила само за периода, необходим за разрешаването на тези трудности (дело C-68/11 (Commission v Italy), дело C-488/ 15 (Commission v Bulgaria), дело C-336/16 (Commission v Poland) относно пределно допустимите стойности за концентрации на PM10 в атмосферния въздух).

Пример: Заключение на генералния адвокат Кокот (Kokott) по дело C-488/15 (Commission v Bulgaria): „96. Плановете за качество на въздуха съгласно член 23, пар. 1 от Директива 2008/50 също могат да бъдат приети само въз основа на такъв баланс на интереси. Голямото значение на качеството на атмосферния въздух за опазването на живота и здравето оставя много малко място за разглеждане на други интереси. Поради това изисква и строг преглед на направената оценка. Въпреки това, безспорно има първостепенни интереси, които могат да попречат на определени подходящи мерки.